Valami készül Washingtonban – Trump hétfőre időzített egy nagy bejelentést

Trump titokzatos hétfői bejelentését egy magas szintű látogatás előzi meg, amely újabb fordulatot hozhat az amerikai külpolitikában.

Durván veszített keresztény szavazói körében az előző húsz évben a Demokrata Párt. A tőle elpártolók a republikánusokhoz álltak át, a keresztények nagy többsége már Trump-szavazó, legalábbis egy amerikai politikatudós szerint.
Már a republikánusokra szavaz a keresztények többsége az Egyesült Államokban, még a liberális protestánsnak tartott felekezetek hívei is nagy számban pártolnak el a Demokrata Párttól – írja Ryan P. Burge amerikai politikatudós, statisztikus, több kötet szerzője, a Eastern Illinois University professzora Graphs About Religion című blogján. Burgee a vallásossággal és a vallásos népességgel kapcsolatos statisztikák szakértője.
Mint a tudós rámutat: az amerikai népesség 11-13 százalékát kitevő „mainline protestant”, azaz liberális protestáns népesség többsége nem liberális többé – legalábbis politikailag nem. Míg ugyanis 2008-ban a „liberális protestánsok” 49 százaléka volt republikánus és 50 százaléka demokrata szavazó, azóta a republikánusok aránya folyamatosan nőtt, a demokratáké pedig folyamatosan csökkent körükben. 2012, 2016 és 2020 választásain már 54 százalékuk volt republikánus,
2024-ben pedig már 58 százalékuk szavazatott Donald Trumpra és a Republikánus Pártra, a demokratákra pedig csak 40 százalékuk.
Azaz a demokraták egykori 1 százalékos előnye 18 százalékos hátránnyá változott körükben.
Burgee felekezetekre is lebontja ezt. A trend mind a hét felekezetre igaz (egyesült metodisták, evangelikált lutheránus egyház, presbiteriánus, baptista, episzkopális, Krisztus Egyesült Egyháza, Krisztus Tanítványai). Csak két felekezet maradt, ahol a demokratáknak van többsége, a baptisták és az episzkopálisok, de ezek körében is vesztettek 14, illetve 15 százalékot. Ráadásul a rendszeres templomlátogatók körében még magasabb a republikánusok aránya.
Trump minden mainline protestáns felekezet körében jobban teljesített 2024-ben. És a templomba járás gyakorisága is mellékes, minden ezzel kapcsolatos csoportban is jobban teljesített 2020-ban 2016-hoz, és 2024-ben 2020-hoz képest (néha, évente, havonta, hetente, hetente többször). Csak azok körében teljesített rosszabbul, akik egyáltalán nem járnak templomba.
Mint írja: eme felekezetek hívei a kultúrharcos témákban is egyre konzervatívabbak.
Burge levonja a következtetést:
a „liberális protestánsok” politikai értelemben már nem liberálisok.
a katolikusokra is igaz. A teljes katolikus népesség 2008-ban, amikor először nyert Barack Obama a Demokrata Párt színeiben, épp 50-50 százalékos arányban oszlott meg a két párt között. A 2024-es elnökválasztáson ez 56 versus 42 százalék volt, azaz a katolikusok többsége Donald Trumpra szavazott, a Demokrata Párt pedig 14 százalékos hátrányba került.
Ha a fehér katolikusokat nézzük, akkor nekik 2008-ban az 56, 2024-ben pedig már a 64 százalékuk republikánus. A nem fehér katolikusoknál ez az arány 30-ról 40 százalékra ment fel. Őnekik 2016-ban csak a 24 százalékuk szavazott Trumpra (pedig az előző két választáson 30 százalékuk szavazott az akkori republikánus jelöltre), de 2024-ben már a 40 százalékuk.
Náluk is igaz, hogy minél gyakrabban jár valaki templomba, annál jobboldalibb.
Olyannyira, hogy a hetente templomba járó fehér katolikusoknak a 82 százaléka szavazott Trumpra 2024-ben, az úgyszintén hetente templomba járó, de nem fehér katolikusoknak pedig a 47 százaléka. Trump összes szavazóinak 37 százaléka pedig a templomba alig vagy soha nem járó katolikusoktól érkezett 2024-ben, azaz a kultúrkatolikusoktól.
Egyébként a Pew Research Center 2023-24-es átfogó tanulmánya szerint a keresztények az amerikai népesség 73 százalékát teszik ki. 40 százalék protestáns, 19 százalék katolikus és 4 százalék felekezeten kívüli keresztény.
Substackjén Rod Dreher úgy kommentálta mindezt:
a demokratákat elfoglalta a szekuláris baloldal. Ettől kezdve a Republikánus Párt a Vallásos Párt, és a Demokrata Párt a Szekuláris Párt.
Szerinte mindez jelentős részben a szélsőbaloldali woke-ideológiának köszönhető, amit nem vesz be a keresztények nagytöbbségének a gyomra.
Fotó: MTI/AP/Alex Brandon